Kariyer > İş Politikamız > 

İş Politikamız

İDA, tüm grup firmaları için aynı İK politikalarını izlemektedir. Yeteneği ve kişisel gelişimi ödüllendirme fikrine içtenlikle inanıyoruz. Şu ana kadar grup firmaları çekirdek merkez ofis ve şantiye kadrolarını başarıyla korumuş, ve gerekli alanlarda değerli profesyonellerle takviyeler gerçeklestirmiştir.

Endüstri standartlarının altında gerçekleşen eleman değişikliği oranımızla gurur duymakla beraber, bu bizi işe yerleştirme ve diğer İK uygulamalarımızı sürekli geliştirmekten alıkoymamaktadır. İDA çalışanları grup firmalarında kişisel seviyede detaya gösterilen dikkatten ve kişisel ilerleme ve başarıların karşılıksız kalmadığı kurumsallıktan faydalanmaktadırlar. İDA bir eşit fırsat işvereni olup, aday elemelerini ve nihai seçimi sadece tecrübe, kalifikasyon ve pozisyona uygunluk parametrelerine göre gerçeklestirmektedir.

Adayın geçmis tecrübesi, eğitimi ve geçmişteki rollerinin boş pozisyonla ilintili olması seçim sürecinde değerlendirilmektedir. Grup, uluslararası iş yapan bir yapıda oluşu sebebi ile yabancı dil hakimiyetine önem vermektedir, bu yüzden gerek duyulan durumlarda işe alım mülakatları yabancı dilde gerçekleştirilebilmektedir.

İDA'ya yapılan tüm başvurular dikkatle incelenmektedir ve size uygun bir pozisyon oluştuğunda size mutlaka geri dönüş yapılacaktır.